top of page

Hikayemiz

Beri Kadın Kooperatifi: Elde Üretim, Kalpte Dayanışma

Hikayemiz, umut ve cesaretle başladı ve girişimcilik ruhuyla filizlendi.

 

 

Karşımıza önce bir afiş çıktı: “Kadınlar Mucize Üretiyor!”. Dünya Bankası tarafından desteklenen, Altındağ Belediyesi Ankara Ticaret Odası, ATO Idea, İstasyon, Joon, SGDD-ASAM ortaklığında bir projenin afişiydi. Suriyeli ve Türk kadınlar olarak, kendi mucizelerimizi gerçekleştirmenin ilk adımlarını birlikte attık.

 

 

 

Becerilerimizi geliştirerek, sosyal fayda odaklı bir iş modeli kurmak, iş kadınlığına adım atmak amacıyla projeye katıldık ve hayatlarımızın dönüm noktasını yakaladık. Mülakatlarda seçilerek kooperatifin ilk üyeleri olduk.

 

 

 

Evde kendi başımıza edindiğimiz becerilerimizi geliştirmenin ötesine geçerek, hem dikiş, örgü, nakış, finans, bilgisayar, tasarım gibi teknik konularda hem de iletişim, takım çalışması, sosyal uyum konularında çeşitli eğitimler aldık. Bu yolculukta yalnızca kumaşları değil; hayallerimizi de paylaştık.

 

 

 

Edindiğimiz beceriler ve ortaklaşan hayallerimizde birlikte 2019 yılında başlayan bu yolculuk sonucunda 2021'de Beri Kadın Kooperatifi resmen kurduk. “Beri” Farsça, Arapça ve Türkçe’de yeniden doğuş, kurtuluş, birliktelik anlamları taşıyordu. Biz de Beri ile yeniden doğarak temiz giysiyi herkes için erişilebilir yapma yolculuğuna çıktık. Bu yolculukta biliyoruz ki temiz giysi herkesin hakkı ve temiz giysiyi yaygınlaştırma bebeklikten başlıyor.

 

 

 

Kooperatifimizde, anne ve bebek ürünlerinden hediyelik eşyalara, alışveriş çantalarından organizerlara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. Ürettiğimiz ürünlerde sürdürülebilirlik ve temiz konfeksiyon üretimine odaklanıyor; tüm ürünlerin yeniden dönüşümünü önemsiyor ve bu döngüyü yaşadığımız toplumda fırsat eşitliğini artırmak için kullanıyoruz. Tüm süreçlerimizi kolektif üretim ilkesiyle, ekibimizin çok sesli kültüründen ilham alarak ilerletiyoruz. Üretimlerimizde minimum atık çıkarmaya odaklanarak, tekstil üretimin dünyada yarattığı tahribatı azaltıyoruz. Kullandığımız malzemelerden, geliştirdiğimiz tedarik süreçlerine kadar doğayı, insanı ve tüm sistemi koruyoruz.

 

 

 

Bizim için üretim sadece bir iş değil, aynı zamanda kendimizden bir parça. Her dikişte, her detayda kendi dünyamızı da yansıtıyoruz. Beri Kadın Kooperatifi olarak farklılıklarımızın zenginliğini kutluyoruz. Her birimiz, birbirimize destek olmak ve dayanışma içinde büyümek için buradayız.

 

 

 

Gelin, bu hikayeye siz de katılın. İş modelimiz ve sağlıklı kumaşlarımızla hem doğaya, hem kadın girişimcilere katkı sunun.

 

 

 

Beri Kadın Kooperatifi Ortakları

bottom of page